Krzyż harcerski

Krzyż Harcerski. Od ponad 100 lat każdy składający przyrzeczenie harcerskie, stając się pełnoprawnym członkiem harcerskiej organizacji, otrzymuje harcerski krzyż. Myli się ten, kto sądzi, że jest to tylko organizacyjna odznaka.

Uwaga internauci! WRACAMY!

Myli się ten, kto myśli, że dla nas – harcerzy – jest to jedna z wielu przypinanych do munduru plakietek.

Dowodów na to są tysiące. Choćby to, że wręczeniu krzyża towarzyszy specjalna uroczystość, a drużynowi prześcigają się w nadawaniu jej niezapomnianego charakteru. Albo to, że wielu odchodzących z organizacji rozstaje się z mundurem, pasem, chustą, ale krzyż harcerski pieczołowicie chowa w zakamarkach szuflady.

Przyglądając się odznakom, jakie noszą harcerze i instruktorzy, wielu ze zdumieniem spostrzega, że jeden krzyż potrafi różnić się znacznie od drugiego. Okazuje się bowiem, że historia tej niepozornej odznaki jest równie fascynująca, jak historia całego ruchu harcerskiego. Jest jednak w tej odznace coś niezwykłego. Brak wieńca laurowego? Zupełnie inaczej stylizowany napis „czuwaj”? Nieważne, którą wersję odznaki trzymasz w ręku. Nie masz wątpliwości: to harcerski krzyż!

Zapraszam więc wszystkich na wyprawę w świat krzyża harcerskiego. Komentujcie artykuły i dzielcie się swoimi spostrzeżeniami! A może dysponujecie egzemplarzami nieznajdującymi się w mojej kolekcji? Podzielcie się grafikami takich odznak! Stwórzmy możliwie kompletne kompedium na temat tej najważniejszej harcerskiej odznaki.


P.S. Dziękuję Darkowi „Samotnemu Bawołowi” za maile z informacjami o krzyżach z mojej kolekcji. Jackowi Nawrockiemu za kopie trzech krzyży harcerskich, które tylko rozbudzają mój kolekcjonerski apetyt. Tomkowi Sikorskiemu za motywujące stresowanie mnie naukowym podejściem do zagadnienia. Marianowi Miszczukowi za udostępnienie swoich publikacji do wykorzystania na łamach portalu.