Krzyż Harcerski 1913-1989 Tomasz Sikorski

Niewątpliwie publikacje na temat krzyża harcerskiego rozpocząć trzeba od pierwszej "biblii" kolekcjonerów - wielokrotnie wspominanej na tej stronie książki Tomasza Sikorskiego "Krzyż Harcerski 1913-1989", jaka ukazała się w 1991 roku w Krakowie w Harcerskiej Oficynie Wydawniczej.

To bez wątpienia pierwsze duże kompedium wiedzy na temat harcerskiego krzyża. Na 126 stronach Tomasz Sikorski zaprezentował losy tej najważniejszej harcerskiej odznaki przytaczając nie tylko regulaminy i suche fakty, ale także ciekawostki co sprawia, że książkę tę czyta się niczym opowiadanie beletrystyczne. W drugiej części książki, autor dokonuje próby skatalogowania krzyży harcerskich, co z pewnością udało mu się, ponieważ wielokrotnie - szczególnie przy okazji aukcji internetowych - pojawiają się informacje typu "krzyż nr 21 według Sikorskiego". Całość ilustrują 64 zdjęcia prezentujące krzyże różnych wzorów i różnych emitentów.


Do 2014 ksiązka ta była lekturą obowiązkową kolekcjonerów. Do 2014, ponieważ właśnie wtedy ukazała się kolejna pozycja Tomasza Sikorskiego "Krzyż harcerski 1913-2013", która z pewnością poprzednią, niezwykle zasłużoną, ale też mocno zdezaktualizowaną pozycję, odesłała do lamusa.