Krzyż PPHU Miran z Ksawerowa

Krzyż sprzedawany przez PPHU Miran z Ksawerowa. Jak łatwo zauważyć, wykonywany według wzoru menniczego, jednak wyraźnie mniejszy.

 

Krzyż wykonywany techniką odlewu - środowiska kultywujące numerowanie krzyży narzekają na kłopoty wynikające z pękaniem odznaki.

Komentarze   

 
+1 #4 Oskar 2012-11-27 07:33
Jeśli dobrze słuchałem podczas ostatniego wykładu na spotkaniu kolekcjonerskim , to były takie lata, w których nie bito krzyży w Mennicy (potrzebne potwierdzenie!) . Jak na razie nikomu też nie udało się wydobyć z Mennicy informacji na temat wielkości poszczególnych serii. Może oni sami po prostu nie wiedzą, a może się wstydzą.
Co do litery "H" ja nie wiem. Może ktoś się jeszcze wypowie.
Cytować
 
 
0 #3 slavo 2012-11-25 12:41
Tak przeczuwałem. Oskar krzyże mennicze na odwrocie(na dolnym ramieniu) mają prócz roku bicia literkę H. Co ona oznacza?.Może sie orientujesz czy krzyże miały ciąglość bicia( w kolejnych latach), czy mennica w niektórych latach ich nie biła. Istnieje jakis sposób aby dowiedzieć sie ile sztuk w danym roku mennica wybiła. Może istnieje katalog jak w przypadku monet?
Cytować
 
 
0 #2 Oskar 2012-11-23 22:32
Mennica to 90. Tamte krzyże o rysunku menniczym gorzej wykonane to z pewnością firma MAM z Konina.
Cytować
 
 
0 #1 slavo 2012-11-23 21:50
w końcówce lat 90-tych trafiłem na krzyż będący wierną kopią(odlewaną) krzyża mennicy państwowej. Z tyłu zachowano datę oryginalnego krzyża czyli 89 oraz zamazany znak mennicy. Ładnie został wykonany tj. postebrzony i oksydowany,jest cieńszy niż prezentowany powyżej( PPHU Miran ).Z tyłu gwintowany słupek nie jest wtopiony ale znajduje się w czymś co można nazwać pierścieniem. Nakrętka też jest estetycznie odlewana i mosiądzowana i znajduje się dość ładny napis: "Technika" powtórzony 2 razy. Natrafiłem również na krzyż identyczny jak ten,który opisałem powyżej ale gorzej wykonany i nakrętka jest kopią(odlewaną) plastikowej nakrętki Mennicy Państwowej, oczywiście brak na niej napisu mennica. Zauważyłem że krzyże mennicy panstwowej oznaczone 89 i 81 nie są bite z żelaza. Ciekawi mnie w którym roku mennica państwowa ostatni raz biła krzyże?, bo poza krzyżem z oznaczeniem 90 na inne mennicze nie natrafiłem.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież