Symbolika krzyża według projektanta

Tak o symbolice krzyża harcerskiego pisał jego projektant, ks. Kazimierz Lutosławski.

Wianek z dębu i wawrzynu oznacza cele do zdobycia: siłę i umiejętność, sprawność i wiedzę. Oplata on główny symbol skautowy: krzyż z hasłem "Czuwaj". Kształt tego krzyża jest dawny: takiego użyto do naszego orderu waleczności: Virtuti Militari; uprzytamnia on w szczególności obowiązek dzielności.

Ma on pośrodku kółko ? symbol doskonałości, a w nim gwiazdę promienną, jakby światło przewodnie: "ad astra!" A sam krzyż znaczy: per aspera, bo wskazuje ciężką, cierniami walki z własnymi słabościami usłaną drogę, a przy tym oznacza też gotowość do walki i do wszelkich poświęceń ? aż do męczeństwa za wiarę, aż do śmierci za Ojczyznę: Bóg i Ojczyzna są treścią wewnętrzną tego znaku.

Hasło "Czuwaj" na nim ? to pobudka, ostrzeżenie: oznacza gotowość ducha do pracy nieustannej.

Pole prążkowane tylko w pośrodku, oznaczaćby mogło ochotnika, gwiazdka srebrna - skauta II klasy, złota by ją zastąpić mogła po zdaniu egzaminu na skauta I klasy.

Komentarze   

 
0 #4 profile 2018-10-31 18:35
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 
 
0 #3 profile 2016-12-15 10:07 Cytować
 
 
0 #2 Oskar 2013-05-21 00:09
I - co ciekawe - różna w różnych środowiskach :-) Może przydałoby się na kursie drużynowych wprowadzić zajęcia z symboliki krzyża harcerskiego. I piszę to bardzo poważnie.
Cytować
 
 
+1 #1 niemy 2013-05-10 14:03
Ciekawe jak z bardzo prostego symbolu krzyż harcerski stał się pełen symboliki i dodatkowych elementów. Np. z tego zdjęcia http://www.wgl.pl/media/products/b548392fb08cd0881c4ecab36834d295/images/thumbnail/big_krzyz-harcerski-symbolika.jpg?updated_at=1367204397
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

R E K L A M A