Krzyż harcerski

Kontakt

Krzysiek Oskar Maciejewski

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Zobacz także moją książkową kolekcję "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupery.

www: http://www.malyksiaze.net

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce...


krzyż harcerski chylińskiegoKrzyż Harcerski. Od blisko 100 lat każdy składający przyrzeczenie harcerskie, stając się pełnoprawnym członkiem harcerskiej organizacji, otrzymuje harcerski krzyż. Myli się ten, kto sądzi, że jest to tylko organizacyjna odznaka.

Myli się ten, kto myśli, że dla nas - harcerzy - jest to jedna z wielu przypinanych do munduru plakietek.

Dowodów na to są tysiące. Choćby to, że wręczeniu krzyża towarzyszy specjalna uroczystość, a drużynowi prześcigają się w nadawaniu jej niezapomnianego charakteru. Choćby to, że wielu odchodzących z organizacji rozstaje się z mundurem, pasem, chustą, ale krzyż pieczołowicie chowa w zakamarkach szuflady...

Przyglądając się krzyżom harcerskim, jakie noszą harcerze i instruktorzy, wielu ze zdumieniem spostrzega, że jeden krzyż harcerski potrafi różnić się znacznie od drugiego. Okazuje się bowiem, że historia tej niepozornej odznaki jest równie fascynująca, jak historia całego ruchu harcerskiego. Zapraszam wszystkich - nie tylko harcerzy - na wyprawę w świat krzyża harcerskiego.

Zapraszam do komentowania artykułów i do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Zapraszam także tych, którzy dysponują egzemplarzami krzyża nieznajdującymi się w mojej kolekcji do podzielenia się ze mną i internautami grafikami w celu stworzenia możliwie kompletnego kompedium na temat tej najważniejszej harcerskiej odznaki.


P.S. Dziękuję Darkowi "Samotnemu Bawołowi" za maile z informacjami o krzyżach z mojej kolekcji, Jackowi Nawrockiemu za kopie trzech krzyży harcerskich, które tylko rozbudzają mój kolekcjonerski apetyt, Tomkowi Sikorskiemu za motywujące stresowanie mnie naukowym podejściem do zagadnienia i Marianowi Miszczukowi za udostępnienie swoich publikacji do wykorzystania na łamach portalu.

R E K L A M A